Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Rola fizjoterapii w treningach sportowych

Szymon Moszny

Artykuł z obszaru: fizjoterpia sportowa

W świecie medycyny, w szczególności w dziedzinie ogólnie pojętego dbania o zdrowie, istnieją branże, które są całkowicie odmienne od siebie. Są jednak i takie, które bardzo mocno się ze sobą przeplatają. Takimi światami zorientowanymi na dbanie o zdrowie i aparat ruchu człowieka są fizjoterapia i treningi w klubie fitness.

W świecie medycyny, w szczególności w dziedzinie ogólnie pojętego dbania o zdrowie, istnieją branże, które są całkowicie odmienne od siebie. Spójrzmy na to na przykładzie zawodu lekarza. Nawet w obrębie tak wąskiej dziedziny jak chirurgia lekarz operujący przepukliny kręgosłupa będzie miał całkiem inną wiedzę niż jego kolega operujący przepukliny jamy brzusznej. Łączy ich niewiele więcej niż tytuł lekarza medycyny.

Są jednak takie branże, które bardzo mocno się ze sobą przeplatają. Na przykład hepatologia bardzo mocno będzie się wiązać z dietetyką kliniczną, chociażby z tego względu, że dieta w chorobach wątroby jest równie ważna, jak sama farmakoterapia. Istnieją również światy, które w cudowny sposób będą się łączyć i uzupełniać. Takimi światami zorientowanymi na dbanie o zdrowie i aparat ruchu człowieka są fizjoterapia i treningi w klubie fitness.

Dwie dziedziny opierające się dokładnie na tych samych częściach ciała człowieka. Takie, w których pracuje się na mięśniach, stawach i więzadłach. W których pomaga się pacjentowi uzyskać maksymalną sprawność, wyjść z kontuzji, a w niektórych przypadkach nawet osiągnąć najlepszą formę sp...

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały