Pełna treść dostępna jest wyłącznie dla subskrybentów

Masz już subskrypcję? Zaloguj się!

Recenzja książki „Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok"

dr n. o zdr. Arkadiusz Żurawski

Jak dieta i ćwiczenia mogą pozytywnie wpłynąć na wyniki w terapii chorób zwyrodnieniowych? Dowiedz się więcej z recenzji książki.

 

Książka „Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok. Jak dzięki ćwiczeniom i diecie uniknąć niepotrzebnego cierpienia", której autorami są Roland Liebscher-Bracht i Petra Bracht jest cennym uzupełnieniem piśmiennictwa z zakresu wiedzy o chorobie zwyrodnieniowej.

Choroba zwyrodnieniowa stawów to coraz bardziej powszechny problem, jest jedną  z chorób cywilizacyjnych, do których przyczynia się siedzący tryb życia, niedostateczna ilość i jakość ruchu. Szacuje się, że w Polsce na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi około 2 milionów osób, choć niektóre dane mówią o 17% społeczeństwa, jest też najczęstszą przyczyną orzekania o inwalidztwie. Uważa się, że choroba dotyczy 25–30% osób w wieku 45–64 lat, 60% starszych niż 65 lat i więcej niż 80% osób w wieku powyżej 75 lat. Uważa się, że połowa osób po przekroczeniu 40. roku życia oraz każda osoba po przekroczeniu 55. roku życia ma w stawach zmiany charakterystyczne dla choroby zwyrodnieniowej. Zwarzywszy na tak liczną grupę potencjalnych pacjentów niemożliwym staje się zapewnienie im pełnej opieki ambulatoryjnej czy szpitalnej co rodzi potrzebę zapewnienia im skutecznych narzędzi do samoleczenia w warunkach domowych. Książka „Choroba zwyrodnieniowa to nie wyrok. Jak dzięki ćwiczeniom i diecie uniknąć niepotrzebnego cierpienia" jest dobrym narzędziem do tego celu. Część teoretyczna pozwala pacjentowi zgłębić mechanizm i przyczyny dysfunkcji oszczędzając terapeucie czy lekarzowi czas w trakcie wizyty, a część praktyczna to doskonała ściągawka dla pacjenta, który bardzo często w domu nie pamięta zleconej w gabinecie terapii....

Pozostałe 80% treści dostępne jest tylko dla subskrybentów.

Subskrybuj

Podobne materiały